TARASIN Jan (1926 Kalisz - 2009 Warszawa)

Opadanie , 1993

Drukuj

sygnowany l.d: 'JTarasin 93' sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: "Opadanie" Jan Tarasin 93;
Więcej informacji na stronie Galerii: www.personalart.pl
tel: 519 499 630

10-02-2019
data dodania

TARASIN Jan

Urodził się w Kaliszu. W latach 1946-1951 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa w pracowniach profesorów: Zbigniewa Radnickiego, Zbigniewa Pronaszki i Wacława Taranczewskiego, grafikę u profesorów Andrzeja Jurkiewicza i Konrada Strzednickiego. Jako student zadebiutował na I Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Krakowie w 1948. W połowie lat 50-tych stworzył cykl litografii Nowa Huta i jej mieszkańcy, w którym przeciwstawił się oficjalnemu optymizmowi. Po 1956 r maluje obrazy niefiguratywne. Przestrzeń obrazu wypełniają wyodrębnione elementy - "przedmioty" umieszczane na płaszczyźnie lub w aluzyjnej przestrzeni. Zasadę tę utrzymuje w swojej twórczości. Zmieniają się tylko sposoby opracowania "przedmiotów". Od lat 70. "przedmioty" zmieniają się w ciemne znaki - quasi kaligrafię - na jasnym tle. W latach 90. artysta przywrócił swoim pracom kolor, dotyczy to tak znaków jak i tła.

Prezentowana praca została wystawiona na aukcji:
Obiekt wystawia galeria
Galeria Sztuki PERSONALART
Witkacego 2
95-100 Zgierz
519 499 630
galeria@personalart.pl
personalart.pl
poniedziałek - piątek: 9.00-17.00
Inne obiekty na sprzedaż:
OLBIŃSKI Rafał
data dodania: 14-02-2018
Logic of desire / olej i akryl na płótnie
OLBIŃSKI Rafał
data dodania: 02-03-2018
Abstrakcja czerwona
NOWOSIELSKI Jerzy
data dodania: 07-03-2018
Akt
NOWOSIELSKI Jerzy
data dodania: 07-03-2018
Ti amo
SOKÓŁ Leszek
data dodania: 18-03-2018
Anioł domowy
SOKÓŁ Leszek
data dodania: 18-03-2018