Robert Motelski - Przestrzenie

30 marca - 30 kwietnia 2019


(...) Inspiracje do obrazów znajduję podczas wyjazdów, kiedy mam możliwość bezpośredniego kontaktu z naturą. Pomysły i wrażenia analizuję w pracowni. Syntetyzuję formę, usuwam zbędne elementy, wybieram to co najważniejsze. Zawsze bliska mi była abstrakcja, ale realistyczne motywy stwarzały możliwości przekazania również innych treści. Tytuły prac są zapisem czasu. Zatrzymują chwile, kiedy sytuacja przedstawiona na obrazie, światło, kolor, kompozycja mogłyby zaistnieć.
Tytuły nie są dla mnie najważniejsze, ale pozwalają porządkować obrazy w czasie i dodać im dodatkowe znaczenia. Niektóre motywy są mi bliskie już od dawna. Nie rezygnuję z nich, ponieważ później często wracają w postaci nowych pomysłów. Chciałbym przekazać w formie obrazu energię i rytm zawarte w naturze. Zestawiam ekspresyjnie malowane elementy z płaszczyznami koloru. Duże znaczenie przywiązuję do kompozycji.
Na wystawie ,,Przestrzenie” w BWA Galerii Sanockiej pokazuję ponad trzydzieści obrazów w dużych, średnich i małych formatach. Są to w większości najnowsze prace z serii: "Gwiazdy", "Światło" czy "Ognisko". Tytuł wystawy może odnosić się do perspektywy, jak w przypadku obrazów z serii ,"Góry", do kosmosu w cyklu ,"Gwiazdy" lub do niejasno nieokreślonej przestrzeni w obrazach "Ognisko".

 

Robert Motelski


Galeria prac


Powrót