Monika Drożyńska - Кwas 2 | Festiwal Wilno w Gdańsku

17 lipca - 10 września 2017


Na wystawie zobaczymy prace opowiadające o zbiorowych tożsamościach i tym, co je kształtuje. Prezentacja jest kontynuacją wystawy Kwas, która odbyła się w wileńskiej galerii Artifex latem 2016 roku. Częścią ekspozycji były kilkudniowe warsztaty, podczas których powstała jedna z czterech flag, które będą prezentowane na wystawie.
Uczestniczki z Polski i Litwy wyhaftowały ją wyliczankami, przysłowiami, sentencjami, które opowiadają o skomplikowanych relacjach polsko-litewskich. W trakcie doszło do niełatwych sytuacji, które będzie można zobaczyć na filmach towarzyszących pracom. Częścią instalacji będzie również flaga Unii Europejskiej powstała w procesie fermentacji tkaniny zakwasem buraczanym.
‌Tytułowy „kwas” ma dwa znaczenia. Z jednej strony fermentacja to biologiczny proces, więc może i tożsamość powinniśmy rozumieć jako efekt oddolnego, organicznego fermentu wywołanego/rozpoczętego przez spotkania i rozmowy? Z drugiej - mowa o relacjach międzyludzkich, które się „skwasiły”, a więc zamknęły w ciasnych granicach. Poza tym wschodnia Europa słynie z kwaszonek: kisimy kapustę, ogórki, chleb. To nasze dziedzictwo i nasz wkład w kulturę. To coś, co mamy wspólnego. Kiszenie jest częścią naszej tożsamości.

Kuratorzy - Agnieszka Kulazińska-Grobis, Aleksandra Księżopolska
Powrót