Ludzie z gumy

04 lutego - 26 lutego 2017


Ludzie z gumy są spadkobiercami ludzi z drzewa występującymi obecnie bardzo rzadko. Charakteryzują się tym, iż lubią zmagać się z wszelką materią, a z gumą (czyli linoleum) zwłaszcza. Bardzo płochliwi, nie lubią przebywać w stadzie. Są indywidualistami, dlatego trzeba im poświęcać dużo uwagi i postępować delikatnie, aby nie spłoszyć. Ale wysiłek ten przynosi zazwyczaj dobre efekty, gdyż w ludziach z gumy tkwi niesamowity potencjał twórczy, a że są to moi studenci, lubię z nimi pracować. Prowadzę Pracownię Druku Wypukłego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach od 10 lat. - tak o projekcie wypowiada się szef pracowni prof. Mariusz Pałka.

Zaprezentowane prace studentów, doktorantów jak i absolwentów pracowni, stanowią symboliczny most pomiędzy kolejnymi pokoleniami artystów, ponieważ pokazujemy zarówno prace archiwalne jak i te najświeższe. To wycinek historii pracowni, która eksploruje jeden z podstawowych warsztatów graficznych.

Jest to jubileuszowa wystawa Pracowni Druku Wypukłego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach objęta Patronatem Rektora Antoniego Cygana i jednocześnie to podsumowanie na lokalnym gruncie szeregu licznych ekspozycji. Ludzie z gumy bowiem to projekt wystawy objazdowej, która w latach 2014-2015 pokazana została między innymi w Galerii 81 Stopni w Warszawie, Galerii Koridor w Ostrawie, Galerii Oko dla Sztuki w Krakowie (gdzie została objęta patronatem Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki) oraz w Instytucie Sztuki w Cieszynie.
Powrót