Kompas Młodej Sztuki 2018 - najlepsi artyści młodego pokolenia

14 grudnia - 19 grudnia 2018


Wystawa pokonkursowa 8. edycji Kompasu Młodej Sztuki –  rankingu najlepszych młodych, polskich artystów odbędzie się 13.12.2018 r. o godz. 19.00, tradycyjnie już  w warszawskiej Galerii (-1) Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Od początku istnienia Galerii (-1) kuratorką jest Kama Zboralska – inicjatorka powstania galerii. Na ekspozycji, otwartej od 14. do 19.12. będą zaprezentowane prace Złotej 10. KMS 2018. Podczas wernisażu w Galerii (-1)    zwycięzca rankingu otrzyma Nagrodę Główną KMS w wysokości 10 tys. zł - fundatorem po raz kolejny jest Bank Millennium – Mecenas Kompasu Młodej Sztuki. Natomiast od firmy FutureNet 5 tys. zł otrzyma  artysta, który osiągnął spektakularny progres w rankingu.
13.12. 2018 zostaną opublikowane  wyniki KMS 2018  w Rzeczpospolitej, w dziale „Moje pieniądze”. Kompas Młodej Sztuki powstaje od 2008 roku, wcześniej co dwa lata, a od 2013 co roku.  Do głosowania zapraszane są czołowe galerie sztuki współczesnej, prywatne i publiczne. W tym roku udział wzięło 71 renomowanych placówek, m.in. CSW Zamek Ujazdowski, Foksal, BWA Zielona Góra, poznański Arsenał, Galeria Biała, Galeria Bielska, CSW Łaźnia oraz komercyjne: Galeria Starmach, Zderzak, lokal 30, Galeria Le Guern, Galeria m2, Artemis, Propaganda itd. Dołączyły dwie galerie krakowskie - FAIT, Potencja oraz poznańska Rodríguez Gallery oraz warszawska Galeria  HOS.

 

Szefowie bądź właściciele galerii zgłaszali pięć nazwisk, ich zdaniem najlepszych artystów, którzy maksymalnie mają 35 lat. Kierowali się ostatnimi osiągnięciami (ważne wystawy, nagrody, udział w projektach) bądź  szansą na odniesienie sukcesu. Pierwszy artysta otrzymuje 5 punktów, drugi 4, trzeci 3 itd. Suma punktów decyduje o pozycji w rankingu, w tym roku w tej elitarnej grupie znalazło się 203 twórców wybranych, spośród tysięcy absolwentów szkół plastycznych. Corocznie akademie kończy około 2 tys. osób. Warto zwrócić uwagę jak głosowały galerie komercyjne i publiczne, czy przy wyborze bardziej doceniany był wątek merkantylny czy artystyczny.      
Sztuka współczesna jest bardzo zróżnicowana, co najlepiej oddaje KMS. Oprócz malarzy typowani są twórcy zajmujący się instalacjami, rzeźbą, performerzy. Są obecni w KMS od kilku edycji, większość w czołówce, co pokrywa się z pozycją jaką zajmują na rynku sztuki. Poprzedni laureaci KMS, Rafał Bujnowski (wygrał w 2008  .), Radek Szlaga (pierwszy w 2012.) czy Wojciech Bąkowski (pierwszy w 2010.) należą już do grupy uznanych artystów. Natomiast inni twórcy, którzy także zajmowali czołowe miejsca w rankingu - Jakub Julian Ziółkowski, Tomasz Kowalski, Marcin Maciejowski, Basia Bańda czy Honza Zamojski i Norman Leto odnoszą sukcesy nie tylko w Polsce. W ciągu paru lat wartość ich prac zdecydowanie wzrosła.
- Kompas Młodej Sztuki, jako jedyny tego typu ranking jest świetną podpowiedzią, wskazówką dla domów aukcyjnych, galerii, kolekcjonerów, marszandów i samych artystów. Oprócz listy liczących się twórców, podana jest też  wyselekcjonowana przez twórców KMS lista głosujących galerii. KMS na stałe już wpisał się w rynek sztuki – korzystają z niego nie tylko miłośnicy piękna – mówi Kama Zboralska, współautorka KMS.  
Artyści poszukują nowych rozwiązań, eksperymentują, badają jakie są  granice malarstwa. W procesie tworzenia wykorzystywane są różne techniki i media. Ostatni rekord aukcyjny, prawie pół miliona dolarów jaki padł w paryskim Christie’s za „Portret Edmonda Belamy’ego”  powstał przy zastosowaniu  algorytmów przygotowanych przez trójkę francuskich artystów. Dzieło to namalowane  przez sztuczną inteligencję postawiło znak zapytania nad przyszłymi możliwościami powstawania sztuki. Na razie zależy ona od człowieka, jego talentu, wrażliwości itd. Nadal to człowiek a nie robot decyduje co jest piękne a co jest przerażające. Bank Millennium idąc z duchem czasu śledzi nowinki technologiczne również w świecie sztuki.
 

– Bank Millennium jest mecenasem kultury od prawie trzech dekad. Koncentrujemy się na wspieraniu wydarzeń artystycznych, które mają walor edukacyjny, a takim jest Kompas Młodej Sztuki. Jako bank rozwijający nowoczesne technologie dyskutujemy też o ich wpływie  na kulturę. W tym roku przybliżamy temat wykorzystania sztucznej inteligencji w sztuce. Czy sztuczna inteligencja ma szansę konkurować z realnymi artystami i czy jest na nią popyt? I czy w przyszłości ma szanse powstać Kompas Sztuki tworzony przez sztuczną inteligencję? To tylko niektóre z zagadnień jakie chcemy przybliżyć szerszej publiczności – mówi Iwona Jarzębska, Dyrektor Departamentu PR w Banku Millennium.

 

Od 13.12. 2018 pełna lista KMS 2018 będzie dostępna na www.rp.pl/moje_pieniadze  www.kompasmlodejsztuki  oraz www.artinfo.pl

 

  Kama Zboralska, współautorka KS i KMS

 
Powrót