Bolesław Biegas - Gdy sztuka spotyka się z polityką

23 marca - 02 czerwca 2019


Największa na świecie, polska kolekcja dzieł Bolesława Biegasa jedzie do Muzeum Narodowego Brukenthala w Rumunii (Sibiu).  Wystawę zatytułowaną: „Bolesław Biegas. Gdy sztuka spotyka się z polityką” organizuje Muzeum Narodowe w Gdańsku we współpracy z Fundacją im. Bolesława Biegasa w Warszawie, przy wsparciu finansowym Instytutu Adama Mickiewicza.

 

Na wystawę „Bolesław Biegas. Gdy sztuka spotyka się z polityką” składa się z trzydzieści jeden obrazów z cyklu „Politycy” i „Wampiry Wojny” oraz cztery rzeźby z brązu. Zanim kolekcja wyjedzie do Rumunii, można ją zobaczyć w siedzibie Fundacji im. Bolesława Biegasa w Warszawie.


Datowany na lata 1945-1946 cykl „Politycy” przedstawia portrety osiemnastu czołowych XX-wiecznych przywódców politycznych. Ukazanie ich na tle kosmologicznych sfer, z tajemniczymi uśmiechami i zaskakującymi gestami dłoni intryguje widza. To niezwykły cykl, nie tylko z artystycznego, ale też psychologicznego punktu widzenia. Negatywne postacie tamtych lat (Hitler, Mussolini, Franco) zostały przedstawione tak samo, jak zwycięzcy wojny (Churchill, Roosevelt) czy postacie pozytywne (Gandhi). Nie ma tu zwycięzców i przegranych, zbawców i potworów. Są osobowości niezwykle wyjątkowe, wielkie, choć nie zawsze w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Trudno ocenić, czy jest to wyraz znużenia artysty światem, wyraz niewiary, chęć zaprezentowania w prześmiewczy sposób tych, którzy decydują o losach ludzkości czy może przekonanie, że polityka w każdym wydaniu jest podobna. To absolutnie wyjątkowy pod tym względem cykl, ale też zaskakująca ewolucja twórcza.


Galeria prac


Powrót