Andrzej Gieraga - Chromaty

06 marca - 30 marca 2019


Andrzej Gieraga należy do grona łódzkiej awangardy związanej z Państwową Wyższą Szkołą Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego) i działa w obszarze sztuki geometrycznej. Pomimo, że była ona domeną wielu wybitnych twórców, spośród których najbardziej znanym jest zapewne Henryk Stażewski, Gieraga wypracował swój własny styl będący powiązaniem geometrycznych układów z subtelnym operowaniem kolorami. Eksperymentuje w tej materii od około 20 lat prezentując obrazy określane mianem „chromatów”. Na ogół są to reliefy przedzielone pionowymi rowkami lub liniami, utrzymane w tonacjach bieli lub szarości z delikatną ingerencją kolorystyczną. Jak zwykle u tego artysty dzieła wykonane są pod względem technicznym perfekcyjnie, stanowiąc idealne powiązanie faktury i koloru.
Andrzej Gieraga (ur.1934) jest emerytowanym profesorem łódzkiej ASP, był także wykładowcą w Politechnice Radomskiej i Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Swoje dzieła prezentował na ponad 80 wystawach indywidualnych i 300 zbiorowych, był też wielokrotnie nagradzany.
Wystawa w Galerii ELart obejmuje kilkanaście kompozycji artysty z grupy „chromatów”, stanowiąc kontynuację realizowanego projektu.


Galeria prac


Powrót