Aleksandra Koper - Dotknij mnie

08 czerwca - 05 lipca 2019


Dotyk jest podstawowym elementem definiującym odbieranie rzeczywistości przez człowieka, bez niego nie bylibyśmy w stanie poprawnie funkcjonować. Zmysł dotyku jako narzędzie fizjologiczne, pełni ważną funkcję ostrzegawczą przez sygnalizowanie zagrożenia za pomocą bodźców bólowych. Jednocześnie odgrywa znaczącą rolę w psychologii – jest kluczowy dla procesu nawiązywania i pogłębiania relacji z drugą osobą. Receptory dotyku są rozłożone na powierzchni całego ciała.


Wystawa “Dotknij mnie” Aleksandry Koper ukazuje jej cykl rzeźbiarski Corpus Delicta (rozkoszne ciało) Te niewielkie formy rzeźbiarskie, pomimo swoich abstrakcyjnych kształtów nawiązują do ciała jako źródła rozkoszy, przyjemności, która bierze się z obcowania z nim poprzez fizyczną bliskość i dotyk.  

 

Ciało jest przecież fundamentem pracy rzeźbiarskiej, każdy artysta zaczyna od nauki anatomii, poznawania antycznej rzeźby, i odwzorowywania ludzkiego ciała. Sam proces powstawania rzeźby jest nieustannym kontaktem z materią, Formowanie jej dłońmi, ugniatanie, wygładzanie jest chyba najbardziej osobistym i intymnym procesem w sztuce. Wg. artystki, to stąd płynie największa przyjemność rzeźbienia.

 

Jednak dla odbiorcy ta przyjemność jest zakazana. Nie możemy w większości wypadków dotykać rzeźb w galeriach czy muzeach. A jeżeli nawet, to nie decydujemy się na to przyzwyczajeni do percepcji wzrokowej.

Artystka, swoją wystawą zwraca także uwagę jak w naszej kulturze wypieramy dotyk, będąc zalewanymi głównie bodźcami wzrokowymi, ale także przez odcinanie się od bliskiego kontaktu fizycznego czy wręcz penalizowania dotyku.

 

Aleksandra Koper zaprasza do bezpośredniego obcowania z jej rzeźbami. Zachęca by na sztukę patrzeć swobodnie, przy rozluźnionych zmysłach, a wręcz lubieżnie, żeby czerpać przyjemność z dotykania. Sprzyjać temu ma forma rzeźb, które są bliske ciału - gładkie, obłe, pozbawione konkretnych kształtów i ostrych krawędzi - niekonkretne, ale bardzo cielesne.

 

Kuba Janyst

 


Galeria prac


Powrót