Agnieszka Pakuła - Studnia selfie

16 lutego - 15 marca 2019


Współcześnie rozumiane selfie jako odniesienie do "dokumentowania siebie" lub jako narcystyczna afirmacja tożsamości to szerokie zjawisko społeczne, kulturowe i medialne.

 

(...) Reakcją Agnieszki Pakuły na ten fenomen jest projekt „Studnie”.

 

Widziane w studni odbicie naszej twarzy będzie wykrzywione, nieprzyjemne, karykaturalne. Wybrane z kilkudziesięciu zrobionych ujęć selfie, pokaże nas idealnych, gładkich i pięknych. Pakuła poddaje analizie dyskurs tego co dzieje się pomiędzy. Swoimi obrazami będzie nas drażnić, niepokoić, prowokować, zmuszać do refleksji abyśmy spojrzeli w studnię, zobaczyli siebie inaczej. Sama artystka pisze o tym w ten sposób:

 

W ‘Studniach’ umyślnie odwracam tą sytuację portretując ‘brzydką stronę’. Za pomocą zniekształconej perspektywy obiektywu ‘fish-eye’ pokazuję ludzi w różnych nie do końca akceptowanych społecznie stanach emocjonalnych, od zakłopotania i gniewu aż po bycie naćpanym. To selfie, którymi nie chcielibyśmy się podzielić ze znajomymi, a jednak takie stany również towarzyszą każdemu z nas i są częścią ludzkiej natury. Bez nich nie ma pełnego obrazu człowieczeństwa, nawet jeśli jest on daleki od social mediowego ideału.

 

Każdy człowiek jest poniekąd studnią, do której zaglądamy okazjonalnie, starając się poznać ludzką naturę i zarazem samych siebie.

 

Agnieszka Jachym


Galeria prac


Powrót