Adam Bakalarz - Między farbą a strukturą

21 lipca - 04 sierpnia 2018


Zeszłoroczna wystawa malarstwa Sandry Arabskiej zapoczątkowała nową tradycję w Sopockim Domu Aukcyjnym, organizowania wakacyjnych ekspozycji dedykowanych sztuce najnowszej. W tym roku zapraszamy Państwa na wystawę prac Adama Bakalarza „Między farbą a strukturą”.

Adam Bakalarz to młody artysta z Krakowa, którego prace już teraz są jednymi z najbardziej poszukiwanych przez kolekcjonerów polskiej sztuki najnowszej. Wypracował on swój indywidualny, charakterystyczny styl, obok którego nie sposób przejść obojętnie.

„Najczęściej kojarzony jestem z cyklem „Zawodnicy” i problematyką ruchu. Mi zawsze najbardziej chodzi o formę malarską, a ukazanie postaci w zastanym ruchu było świetnym pretekstem do poszukiwań na tym polu. Działam na bazie doświadczeń, jeden obraz wynika z drugiego. Czasami budzę się rano z pomysłem na nowy obraz. Interesują mnie różne kształty, a obrazy postrzegam jako swoiste konstrukcje.” – Adam Bakalarz.

Na wystawie „Między farbą a strukturą” zaprezentowanych zostanie 27 prac artysty, gdzie poza malarstwem pojawią się również 4 rzeźby z brązu. Prace wykonane w tym medium to stosunkowa nowość w twórczości artysty i tym bardziej zasługują one na uwagę.

„Rzeźbiąc maluje, malując rzeźbi… Chyba oba te stwierdzenia są prawdziwe, ale zarazem niewystarczające. Adam Bakalarz tworzy w obu tych dziedzinach, powołując do życia równoległy do naszego, świat sztuki, zaludniany wyłącznie przez twory o artystycznym rodowodzie. Kiedyś, w sztuce przełomu XIX i XX wieku, na obrazach zjawiały się lalki, marionetki, manekiny, było ich wiele; nowość pomysłu Bakalarza polega na wprowadzeniu w świat obrazów figur o i wyłącznie rzeźbiarskim rodowodzie.” – Bogusław Deptuła
Powrót